а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раствор

мн. раствори
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 22211
(се) раствори
Англиски: solution Албански: tretës
Употреба: Хемија
Примери:
Раствор на сол.
Тврд раствор.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК