а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

растворува

(се) растворуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. (се) раствори, (се) отвори
Англиски: open Албански: hap, çel
2. (се) раствори , (се) разложи, растопи
Англиски: dissolve Албански: tretet
FlexiMac
 менување на македонски глаголи