а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

растворување

Вид збор: Именка, среден род
1. растворање, отворање
Англиски: opening Албански: hapje, çelje
2. растворање, топење
Англиски: melting Албански: tretje, shkrirje
FlexiMac
 менување на македонски глаголи