а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раствори

растворат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Отвори сосем нешто затворено.
Англиски: open Албански: hap
Примери:
Раствори врата.
2. Отвори нешто свиено, обично некој дел на човечкото тело.
Англиски: open Албански: hap
Примери:
Со растворени прсти.
И тогаш мајка раствори очи.
3. (се раствори) Отвори се сосем, ширум.
Албански: hap, çel
Примери:
И небото се раствори.
4. Се отвори, за нешто свиено.
Англиски: unwrap Албански: hap
Примери:
Рацете сами се растворија.
5. Направи раствор, растопи.
Англиски: dissolve Албански: tret
Примери:
Раствори го шеќерот.
6. (се раствори) Образува раствор.
Англиски: dissolve Албански: tret
Примери:
Ќе се раствори лесно во водата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи