а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

растајни

растајнат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 29456
Одгатне, растолкува, разјасни, отркие нешто тајно.
Англиски: reveal
Употреба: Поетски збор
Примери:
Јас ѝ растајнив сѐ на Благородна.
Тој ги растајни нејзините зборови.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК