а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

растарашка

(се) растарашкаат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да претура, растура, потарашка со зголемен интензитет.
Примери:
Таа се растарашкала по гардероберот.
Тие се растарашкаа по собите.
Изведенки
1. растарашкува несв.
(се) растарашкуваат
2. растарашкување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи