а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

растараши

(се) растарашат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 52463
Почне да бара, претура, преместува.
Англиски: scour Турски: taraşlamak
Употреба: Разговорно
Примери:
Што си се растарашил, куќата ја преврте наопаку.