а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

растапка

растапкаат
Вид збор: Глагол, свршен
Со тапкање натисне, натапка, разгази, разгмечи.
Англиски: step
Примери:
Тој го растапка снегот околу куќата.
Дечињата го растапкаа патот до училиштето.
Изведенки
1. растапкува несв.
растапкуваат
2. растапкување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи