а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

растапани

(се) растапанат
Вид збор: Глагол, свршен
За срце - почне силно да чука.
Англиски: drum
Употреба: Разговорно
Примери:
Срцето ѝ се растапани, така што ѝ се чинеше дека ќе излета.
Изведенки
растапанува несв.
(се) растапануваат