а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

растанува

растануваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. растане
Англиски: rise Албански: ngrihem, çohem
2. (се) разделува, се раздвојува
Англиски: separate Албански: ndahet
FlexiMac
 менување на македонски глаголи