а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

растанување

Вид збор: Именка, среден род
1. Од растанува, станува.
Англиски: rise Албански: ngritje
2. разделување, раздвојување
Англиски: separation Албански: ndarje
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК