а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расталка

(се) расталкаат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да талка, шета, мине многу време во талкање.
Употреба: Разговорно
Примери:
Таа се расталка по продавниците.
Тие се расталкаа по светот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК