а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

растажи

растажат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 7877
1. Предизвика тага кај некого, натажи.
Англиски: sadden Албански: pikëlloj
Примери:
Немој да му зборуваш, ќе го растажиш.
2. (се растажи) Стане тажен.
Англиски: sadden Албански: pikëllohem
Примери:
Пак се растажи девојчето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК