а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

растажен

растажениот
Вид збор: Придавка
Тажен, натажен, обземен од тага.
Англиски: sad
Примери:
растажено момче
растажени девојки
Изведенки
растажено прил.
Пример: Таа прозборе растажено.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи