а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рассали

(се) рассалат
Вид збор: Глагол, свршен
1. За сало - се растопи се.
Албански: shkrihet
Примери:
Салово се рассалило.
2. (се рассали) Се размачка со сало.
Албански: njolloset me vjam
Примери:
Многу си се рассалил околу устата.
3. (се рассали) Се растрие, се разрани со триење.
Албански: njolloset, përlyhet
FlexiMac
 менување на македонски глаголи