а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расрди

расрдат
Вид збор: Глагол, свршен
1. разлути
Англиски: anger Албански: hidhëroj
Примери:
Не можеш лесно да го расрдиш.
2. (се расрди) се разлути
Англиски: get angry Албански: hidhërohem
Примери:
Зар тој не може да се расрди?
FlexiMac
 менување на македонски глаголи