а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

распцуе

распцујат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Натера некого да почне многу да пцуе.
Албански: detyroj të shaj
Примери:
Ќе го налути и ќе го распцуе.
2. (се распцуе) Почне многу да пцуе.
Англиски: curse Албански: fillon shumë të shaj
Примери:
Зарем и ти се распцу?
FlexiMac
 менување на македонски глаголи