а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

распуши

(се) распушат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Натера некого да почне да пуши.
Англиски: smoke Албански: detyroj të pij duhanin
Примери:
Ќе те налутам и пак ќе те распушам.
2. (се распуши) Почне многу да пуши.
Англиски: smoke Албански: shumë pij duhanin
Примери:
Пак се распуши момчето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи