а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

распуфка

(се) распуфкаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. (за човек) Почне силно да пуфка, бревта (тешко дише испуштајќи придушен звук).
Англиски: puff Албански: vështir merr frymë
Примери:
Само што легна стариов и веднаш се распуфка.
2. (за мотор) Почне многу да бревта.
Англиски: puff Албански: troket shumë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ама се распуфка локомотивава.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи