а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

распуст

мн. распусти
Вид збор: Именка, машки род
Распуштање на некој собир или собрание, училиштен одмор.
Англиски: vacation Албански: pushim veror
Употреба: Образование
Примери:
За време на распустот учениците мораат да внимаваат на своето држење.
Распустот на собранието трае два месеца.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи