а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

распупи

распупат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да пушта пупки.
Албански: çel, lulëzon
Употреба: Ботаника
Примери:
Ќе распупи, ќе разлисти и ќе овене.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи