а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

распрснат

распрснати
Вид збор: Придавка
Разместени, распространети на сите страни, на поголема оддалеченост една од друга.
Англиски: spread
Примери:
Село со распрснати куќи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи