а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

распрскувач

мн. распрскувачи
Вид збор: Именка, машки род
Прскалка или дел од прскалка.
Англиски: sprayer
Примери:
Преку цевка водата доаѓа до распрскувачот.
Постави ги распрскувачите на наколку места.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи