а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

распрска

распрскаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. распрсне
Англиски: dissipate Албански: stërpik, shpërthej
2. (се распрска) се распрсне
Англиски: shatter Албански: shpërthej, coptoj
3. (се распрска) Почне многу да прска.
Англиски: sprinkle Албански: stërpik shumë
Примери:
Многу си се распрскал.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи