а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

распрпела

распрпелаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Прпела малку или уште малку.
Англиски: roll
Примери:
Таа го распрпела месото во брашно.
2. (се распрпела) Се прпела малку или уште малку.
Англиски: roll
Примери:
Децата се распрпелаа во песокта.
Изведенки
распрпелка св.
распрпелкаат
Распрпела малку.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи