а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

распростре

распрострат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Простре нешто нашироко.
Англиски: spread Албански: përhap
Примери:
Жените го распростреа платното.
2. распространи
Англиски: spread Албански: përhap
Употреба: Преносно значење
Примери:
Многу брзо го распростре своето влијание.
3. (се распространи) Се простре нашироко.
Англиски: spread Албански: përhap
Примери:
Се распростреа облаците по небото.
4. (се распростре) се распространи
Англиски: spread Албански: përhap
Употреба: Преносно значење
Примери:
Се распростре неговата слава.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи