а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

распространи

распространат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи пространо или уште попространо.
Англиски: spread Албански: përhap
Примери:
Ги распространи границите на земјата.
2. Рашири по опсег.
Англиски: spread Албански: përhap
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ја распространи својата власт и својата волја.
3. (се распространи) Стане пространо или уште попространо.
Англиски: spread Албански: përhap
Примери:
Да се распространи царството твое.
4. (се распространи) Се рашири по опсег.
Англиски: spread Албански: përhap
Употреба: Преносно значење
Примери:
Зашто се распространи неговата наука.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи