а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

распространет

распространети
Вид збор: Придавка
Познат нашироко.
Англиски: widespread
Примери:
Распространето мислење.
Распространети гласови.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи