а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

распромени

распроменат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Преслече нова облека.
Англиски: change Албански: ndërroj rrobat
Примери:
Распромени го детево да не се извалка.
2. (се распремени) Се преслече; преслече нова облека од себе.
Англиски: change Албански: ndërroj rrobat
Примери:
Штом дојде, веднаш се распромени.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи