а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

распролети

распролетат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Настапи, дојде пролет.
Примери:
Времето се распролети.
2. Се наоѓа во ведро, убаво расположение.
Примери:
Таа се распролети од од новото чувство.
Изведенки
1. распролетува несв.
(се) распролетуваат
2. распролетување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи