а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расприкаже

расприкажат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 21797
1. Натера некого да почне да прикажува.
Албански: detyroj të tregoj
Примери:
Не верував дека ќе го расприкажат и него.
2. (се расприкаже) Се пушти во прикажување.
Албански: flet pandërpre
Примери:
Кога ќе се расприкаже таа, не можеш да дојдеш до збор.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК