а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

распреде

распредат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Расуче нешто испредено.
Албански: prish tjerrën
Примери:
Ја распреде свилата.
2. Почне да прикажува на долго и широко.
Албански: tregon gjërë e gjatë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ако распреде жената, нема станување.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи