а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

распределител

мн. распределители
Вид збор: Именка, машки род
Направа за распределување.
Англиски: distributor
Примери:
Граѓаните многу ќе заштедат доколку на радијаторите ги постават таканаречените распределители на топлинска енергија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи