а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

распределба

Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 11511
1. распределување, распоред, разместување
Англиски: distribution Албански: shpërndarje
Примери:
Кој треба да изврши распределба?
распределба на работите
2. Во економијата - процес на разделување на готовиот производ во општеството.
Англиски: distribution Албански: shpërndarje
Употреба: Економија
Примери:
Распределба според трудот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК