а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

распрди

распрдат
Вид збор: Глагол, свршен
1. разгали
Англиски: spoil Албански: lazdëroj, përdhos
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Многу сте го распрдиле.
2. (се распрди) Почне многу да прди.
Албански: pordh shumë
Употреба: Вулгарно
3. (се распрди) се разгали
Англиски: spoil Албански: prdhos, lazdëroj
Употреба: Преносно значење , Разговорно
FlexiMac
 менување на македонски глаголи