а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

распрашувач

мн. распрашувачи
Вид збор: Именка, машки род
1. Алатка, машина или дел од машина што служи за распрашување земја.
Англиски: sprayer, duster
Употреба: Земјоделство
Примери:
Во комората се вградува распрашувач.
2. Тој што се распрашува за нешто, обично за една иста работа кај повеќе лица.
Англиски: interrogator
Примери:
Дојде распрашувачот, сега пак ќе нѐ прашува за мислење.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи