а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

распраша

распрашаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Зададе некому прашања со цел да узнае, да разјасни нешто.
Англиски: inquire Албански: hetoj
Примери:
Го прашал, го распрашал царот.
2. (се распраше) Побара известувања.
Англиски: inquire Албански: hetoj
Примери:
Се распрашал за нив.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи