а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расправа

(се) расправаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 3134
1. (се) расправи
Англиски: talk Албански: diskutim
Примери:
Се расправа дека ќе дојде и тој.
2. Има работа со нешто, се занимава.
Англиски: deal with Албански: merret me
Примери:
Само со децава се расправам.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК