а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расправа

мн. расправи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 3986
1. Писмено излагање на некое научно прашање; дискусија, научна препирка.
Англиски: dispute Албански: debat
Употреба: Правда
Примери:
Напише расправа.
2. Претрес пред суд.
Англиски: hearing
Употреба: Правда
Примери:
судска расправа
3. Форма на изразување, изложување на некое научно прашање преку дискусија и преку претставување на различни мислења за определена тема.
Англиски: debate
Примери:
Расправа за Законот за употреба на јазикот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК