а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

распосее

распосеат
Вид збор: Глагол, свршен
Посее на поширок простор, насекаде; разнесе, растури на сите страни.
Англиски: disseminate
Примери:
Што си се распосеал толку многу, мислиш утре нема да работиме?
Изведенки
1. распосева несв.
распосеваат
2. распосејува несв.
распосејуваат
3. распосевање ср.
глаг. им.
4. распосејување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи