а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

распорне

распорнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Малку расече.
Англиски: slice Албански: pres në fije
Употреба: Деминутив
Примери:
Со сабјата ја распорна змијата.
2. Малку расече некој плод.
Англиски: slice Албански: pres copë
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Отиде и ја распорна крушата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи