а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

распори

распорат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 15947
1. разреже, расече
Англиски: slash Албански: çaj, pres, prish
Примери:
Ќе им ги распори стомаците.
2. раскине, расцепи
Англиски: tear Албански: çaj, prish
Употреба: Преносно значење
Примери:
Локомотивата ја распори моменталната тишина.
3. (се распори) се разреже, се расече
Англиски: slit open Албански: çaj
Примери:
Падна и се распори на сабјата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК