а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

распоред

распоредот
Вид збор: Именка, машки род
ред, распоредување
Англиски: schedule Албански: orar
Примери:
Распоред на часовите.
Распоред на игрите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи