а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

распореди

распоредат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 7481
1. Направи распоред, сложи во определен ред.
Англиски: schedule Албански: planifikoj, bëj orar
Примери:
Ги распореди учениците.
Да си го распоредиш времето.
2. (се распореди) Се сложи во определен ред.
Англиски: order Албански: radhitet
Примери:
Се распоредивме и тргнавме.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи