а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

распопи

распопат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Лиши од свештенички чин.
Албански: çpriftëroj
Употреба: Црковен термин
Примери:
Му се заканиле дека ќе го распопат.
2. (се распопи) Се откаже од попство.
Албански: tëthiqet nga priftëria
Употреба: Црковен термин
Примери:
како што се запопил, така ќе се распопи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи