а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

распон

распонот
Вид збор: Именка, машки род
1. Растојание меѓу две крајни точки.
Англиски: span
Примери:
распонот на мостот
2. Разлика меѓу најголем и најмал износ.
Англиски: span
Примери:
распонот на платите
FlexiMac
 менување на македонски глаголи