а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расположлив

расположливи
Вид збор: Придавка
Што стои на располагање, што може да се користи.
Англиски: available
Примери:
Ќе се користат сите расположливи ресурси за производство на енергија.
Изведенки
расположливост ж.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи