а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расположен

расположени
Вид збор: Придавка
Ранг: 2717
1. (глаг. прид.) расположи
Англиски: located
Примери:
Градот е расположен во рамнина.
2. (се) чувствува, спремен
Англиски: ready
Примери:
Не сум расположен.
Лошо расположен.
Расположен е за работа.