а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расположба

Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 9369
1. Местото што го зазема некоја зграда, населба и сл.
Англиски: location Албански: lokacion, vendndodhje
Употреба: Географија
Примери:
Градот имаше убава расположба.
2. Душевна состојба, настроение.
Англиски: mood Албански: gjendje shpirtërore
Примери:
Лоша расположба.
Свечена расположба.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК