а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

располови

располоват
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 22636
1. Расече на две половини, преполови.
Англиски: halve Албански: përgjysmoj
Примери:
Му ја располовија главата.
2. (се преполови) Расече се на две половини, се преполови.
Англиски: halve Албански: përgjysmohet
Примери:
Падна и се располови.